Geçen yıl hizmete giren Ordu-Giresun Havalimanı’nın açılışı sonrası bölgede konut ve arsa fiyatları yüksek artış gösterdi.

Geçen Yıl Mayıs ayında hizmete giren Ordu-Giresun Havalimanı kentte gayrimenkul fiyatlarını tavan yaptırdı. Havalimanı açılmadan önce Gülyalı ve dier ilçelerde 80 bin liraya satılan daireler 160 bin lirayı geçerken, metrekare fiyatı 100 lira civarında olan arsa birim satış fiyatı da 500 liraya kadar çıktı.

Kent merkezi Altınordu İlçesi’nde havalimanı açılmadan önce 200 metrekare daire 200 bin lira civarındayken, havalimanı açıldıktan sonra 500 bin lira seviyeleri aştı. 200 liralık kiralık daire fiyatları da 450-800 liraya yükseldi.

Ordu Üniversitesi’nin hızla büyümesi, Karadeniz- Akdeniz otoyolu ve Ordu Çevreyolu çalışmalarının sona yaklaşmasının ilerleyen yıllarda fiyatları daha da artıracağını belirtildi.

Deniz üzerine inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı mayıs ayında açıldı. Havalimanının bulunduğu Gülyalı ilçesindeki arsa ve konut fiyatlarında 2 katına varan artışlar oldu. Havaalanı, bölgede inşaat yatırımlarının hız kazanmasına neden olurken, öncelikli olarak Gülyalı ilçesinde görülen hareketliliğin havalimanının batısında yer alan Cumhuriyet Mevkii ve doğusunda yer alan Piraziz Mevkii’nde de hız kazandı.

Havalimanı inşaatından önce ulaşılabilirliğinden dolayı Trabzon’u tercih eden Arap turist ve yatırımcıların bölgeye yöneldikleri görülüyor.

* Gülyalı ilçesinde havalimanı inşaatına başlanmadan önce ortalama 75 bin liraya satılan dairelerin 250 bin TL’ye yükseldiği, metrekare fiyatı 100 TL olan arsaların birim satış fiyatlarının yaklaşık 300-400 TL’ye çıktığı belirtiliyor.

* Havalimanı yolu aksında ise metrekare fiyatının 500 TL’ye kadar çıktığı gözlemleniyor.

“Önceden Ordulu olup da gurbette kalanların bir bölümünün Ordu’ya sempatisi yoktu havalimanı açılana kadar. Şimdi havalimanı açıldı Ordu kabuğunu kırmış oldu. Artık Ordu’ya geliyorlar. Yeterince konut olmaması kira fiyatlarını da artırıyor. Arsa ve konut fiyatları da çok yükseldi. Devam eden yol yatırımlarının bitmesiyle bu rakamların daha da katlanmasını bekliyoruz. Ayrıca Araplar da son dönemde Ordu’dan konut almaya başladı, bu duyuldukça talebi daha da artırıyor” dedi.

Latest Blog Posts

Ordu'da emlak fiyatları

İlgili Makaleler

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.